Pieczenie pierników!

Utworzono dnia 15.12.2017

Świąteczne pierniki.

Święta już tuż, tuż i atmosfera przygotowań jest świetną okazją do zabawy i wspólnego spędzania czasu. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Palikówce pod opieką nauczycielek piekły w czwartek pierniczki. Zabawa była wspaniała a wszyscy przez chwilę przemienili się w cukierników wycinając ciastka a następnie ozdabiając je w ciekawy sposób, każde dziecko przygotowało swoje oryginalnie wyroby i zabrało do domu. Podczas zajęć degustowano również wypieki, a zapach pozostał jeszcze długo. Opiekunowie świetlicy szkolnej oraz terapeutycznej prowadzonej przez GOPS życzą wszystkim dzieciom oraz rodziną:

Wesołych i Błogosławionych Świąt!!!

Polecamy przepis na świąteczne pierniki, które wypiekały dzieci:

SKŁADNIKI

2 szklanki mąki pszennej

2 łyżki miodu

3/4 szklanki cukru

1,5 łyżeczki sody oczyszczonej

10 g (1/2 torebki) przyprawy piernikowej (najłatwiej gotowej lub DOMOWEJ)

1 łyżka masła

1 średnie jajko (+ dodatkowo 1 jajko do posmarowania)

około 1/3 szklanki ciepłego mleka.

PRZYGOTOWANIE

Mąkę przesiać na stolnicę, wlać rozpuszczony gorący miód i wymieszać (najlepiej nożem). Ciągle siekając, dodawać kolejno cukier, sodę i przyprawy, a następnie masło i jedno jajko. Dolewając stopniowo (po 1 łyżce) mleka zagniatać ręką ciasto aż będzie średnio twarde i gęste, przypominające ciasto kruche (możemy nie wykorzystać całego mleka). Dokładnie wyrabiać ręką, aż będzie gładkie, przez około 10 minut. Na posypanej mąką stolnicy rozwałkować ciasto na placek o grubości max. 1 cm. Foremkami wykrajać pierniczki. Smarować roztrzepanym jajkiem i układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w odstępach około 2 cm od siebie.

Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (góra i dół bez termoobiegu) przez ok. 10 - 15 minut, w zależności od grubości.

SMACZNEGO !

Pierniki