Roboty w naszej szkole

Utworzono dnia 26.05.2020

W naszej szkole  w roku szkolnym 2019/2020 kontynujemy projekt pt. „Szkoła przyszłości. Nowoczesne szkoły wiejskie na terenie rzeszowskiego obszaru metropolitalnego”. W ramach tego projektu przez cały rok szkolny odbywały się zajęcia z robotyki. Dzięki projektowi szkoła zakupiła trzecią generacje klocków lego MINDSTORMS  EV3.

Uczniowie uczęszczający na zajęcia (3 uczniów z 8 klasy, a w drugim semestrze dobrowolnie na zjęcia przychodziło 4  uczniów z 6 klasy) pogłębiali swoja wiedzę z zakresu programowania i zapoznawali się z elementami konstrukcyjnymi wykorzystywanymi do budowy robotów. Wykorzystując gotowe instrukcje, uczniowie zbudowali kilka modeli robotów a następnie stworzone przez nich programy były wczytane do sterownika robota nazywanym potocznie mózgiem. Dzięki zainstalowanym czujnikom, sensorom oraz silnikom, roboty samodzielnie wykonywały ustalone czynności zaprogramowane przez uczniów takie jak: przemieszczanie się względem określonego dystansu, reagowanie na kolor, ruch pod wpływem dotyku, reakcja na napotkane przeszkody np. zawracanie lub obracanie.

Duża ilość sensorów, oraz rozbudowane oprogramowanie stwarza bardzo duże możliwości które mogą być wykorzystane do różnorodnych zadań np. wyrywanie określonych przedmiotów, transportowanie przedmiotów do kreślonych punków, reagowanie i ostrzeganie przed zaistniałymi zjawiskami w otoczeniu.

To bardzo popularne i znane narzędzie dydaktyczne, stanowi świetne połączenie, pomiędzy nauką i zabawą i może być zachętą do pogłębiania wiedzy z zakresu robotyki, a w przyszłości do ukierunkowania i studiowania w tej dziedzinie.

Zdjęcia robotów umieszczone są w galeri.

Opracowała: A. Czechowicz