Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa w Palikówce

Regulamin zdalnego nauczania

SZKOŁA PODSTAWOWA W PALIKÓWCE

 

Wewnątrzszkolne zasady oceniania i funkcjonowania kształcenia na odległość w razie zawieszenia zajęć stacjonarnych w klasach 1-8.

 

 

Zasady ogólne realizacji zajęć prowadzonych na odległość

  1. Wewnątrzszkolne Zasady Oceniania w nauczaniu zdalnym mają charakter przejściowy.
  2. Wewnątrzszkolne Zasady Oceniania w nauczaniu zdalnym/na odległość wprowadza się w celu umożliwienia realizacji podstawy programowej oraz monitorowania postępów edukacyjnych uczniów w okresie, w którym tradycyjna forma realizacji zajęć jest niemożliwa do kontynuowania.                        
  3. Ocenie  podlega  wiedza  i  umiejętności  ujęte  w informacjach i materiałach przesyłanych  uczniom z każdego przedmiotu.                         

4.  Uczniowie podczas nieobecności w szkole będą oceniani za: zadania domowe, karty pracy, kartkówki, klasówki, zadania dla chętnych, aktywność, odpowiedzi ustne  i inne aktywności wskazane przez nauczyciela przedmiotu.

5.   Zdalna realizacja treści z podstawy programowej odbywać się będzie z wykorzystaniem narzędzi wskazanych przez nauczyciela. Wiodącą i wspólną platformą do prowadzenia lekcji na odległość jest ZOOM.

6.   Nauczyciel wystawia oceny w skali od 1 do 6.

7.   Nieprzesłanie do nauczyciela zleconego zadania, brak zadania  we wskazanym terminie, traktowane jest każdorazowo jako nieprzygotowanie do zajęć,

  • Nauczyciel wstawia w rubryce ocen następujące oznaczenia: bz – brak zadania

                         np - nieprzygotowany

  • Uczniowi przysługują 2 nieprzygotowania (np. bz lub np) w semestrze, trzecie nieprzygotowanie oznacza ocenę niedostateczną.
  • Uczeń ma możliwość poprawienia sprawdzianu w czasie e- nauczania w sposób i w terminie wskazanym przez nauczyciela.
  • Pozostałe ustalenia są zgodne z wcześniej podanymi kryteriami oceniania zawartymi w Statucie Szkoły.

8.   Szkoła odpowiada za merytoryczne przygotowanie zajęć.

9. Uczeń i jego rodzice/opiekunowie prawni odpowiadają za właściwe i rzetelne wywiązywanie się z obowiązku uczestnictwa w kształceniu na odległość, rodzice/opiekunowie odpowiadają za bezpieczeństwo uczniów podczas zajęć zdalnych.

10.   W czasie nauczania zdalnego jest ewidencjonowana obecność na zajęciach. Wszystkie nieobecności na zajęciach na bieżąco usprawiedliwia rodzic/opiekun prawny poprzez przesłanie wiadomości do wychowawcy na e-dziennik.

11.   Uczeń ma obowiązek systematycznego prowadzenia zeszytu przedmiotowego i zeszytu ćwiczeń.

12. Podczas zdalnego nauczania każdy uczeń jest zobowiązany do posiadania sprawnego sprzętu, w skład którego wchodzą: laptop lub komputer stacjonarny, kamerka internetowa, słuchawki, głośniki, mikrofon. Podczas lekcji uczeń ma być widziany i słyszany przez nauczyciela. Uczeń ma być widoczny od ramion w górę. Niedopuszczalny jest widok tylko czubka głowy. Nieprzestrzeganie tych zaleceń skutkuje nieobecnością na lekcji.

13. Uczeń logując się na platformę ZOOM używa prawdziwego imienia i nazwiska. Nie używamy pseudonimów i zdrobnień.

14. Jeśli uczeń ma problem z dostępem do form zdalnego nauczania, jego rodzic/prawny opiekun informuje o tym wychowawcę, który wraz z dyrektorem ustala sposób przekazania uczniowi potrzebnych materiałów lub sprzętu.

15. Link do lekcji na platformie ZOOM będzie dostępny dla uczniów i rodziców na e-dzienniku w terminarzu.

 

Monitorowanie postępów i kryteria oceniania.

 

  1. Prace uczniów są oceniane za pośrednictwem:
    • modułu „Zadania domowe” na e-dzienniku Librus,
    • komunikatora internetowego ZOOM
  2. Oceniane mogą być:
    • krótsze i dłuższe wypowiedzi pisemne,
    • wszelkie ćwiczenia zlecone przez nauczyciela,
    • prezentacje multimedialne,
    • posługiwanie się różnymi źródłami informacji,
    • ćwiczenia z wykorzystaniem internetowych narzędzi edukacyjnych
    • odpowiedzi ustne
    • testy sprawdzające wiedzę
    • zaangażowanie i aktywność na lekcjach online
  3. W ocenianiu uwzględnia się:
    • terminowość odesłania pracy,
    • jakość wykonanej pracy,
    • aktywność uczniów,
    • zaangażowanie uczniów.
  4. Uczniowie otrzymują bezpośrednią informację zwrotną na temat wykonanej pracy przez komunikator ZOOM.
  5. Jeśli poza informacją zwrotną o jakości wykonanej pracy uczeń otrzyma ocenę, jest ona wpisywana do e-dziennika.
  6. Ocenę niedostateczną za pracę podlegające ocenie, wystawia się uczniowi, który nie oddaje prac w terminie określonym przez nauczyciela. Jeśli przesłanką są trudności techniczne związane np. ze stosowaniem technologii informacyjno-komunikacyjnej lub inne zasadne okoliczności, odchodzi się od oceny i uprzedza rodzica o konieczności sprawdzenia wiedzy ucznia w zakresie wyznaczonego materiału. Po czym uczeń ma przesłaną kolejną pracę terminową, a o ostatecznej ocenie decyduje procentowa skala przyjęta w Statucie.
  7. Przy ocenie cząstkowej (bieżącej) oprócz wiedzy i umiejętności brane są także pod uwagę takie czynniki jak systematyczność, samodzielność i zaangażowanie ucznia, co ocenia nauczyciel.
  8. Korzystanie przez ucznia z prac innych osób (bez podania źródeł) – plagiat, skutkuje oceną niedostateczną bez możliwości poprawy.
  9. Nauczyciel stosuje oceny zgodnie z wewnątrzszkolnym systemem oceniania (WZO), ze szczególnym uwzględnieniem oceny w postaci informacji zwrotnej.
  10. Poprawa ocen - uczeń ma możliwość poprawienia ocen ze sprawdzianów otrzymanych w czasie e-nauczania w sposób i w terminie wskazanym przez nauczyciela danego przedmiotu, po uprzednim uzgodnieniu.
  11. Harmonogram zajęć zdalnych zostanie przesłany uczniom i rodzicom na e-dziennik lub zostanie zamieszczony na stronie internetowej szkoły.
  12. Uczeń jest zobowiązany do odczytywania wiadomości wysłanych przez nauczyciela. Jeśli w ciągu tygodnia uczeń lub rodzic nie odczyta wiadomości, nauczyciel prowadzący zajęcia jest obowiązany do poinformowania o tym fakcie wychowawcę klasy.
  13. Uczeń jest zobowiązany do bieżącego śledzenia wpisów w e-dzienniku w następującej kolejności: Terminarz, Organizacja -> Lekcje lub Lekcje zaplanowane, Zadania domowe. Jeżeli w terminarzu widnieje link do lekcji online, uczeń zobowiązany jest do uczestnictwa w lekcji.

 

Modyfikacja systemów nauczania i programu wychowawczo-profilaktycznego

 

1. Nauczyciele ustalają sposób modyfikacji zestawów programów i dostosowują je do zdalnego nauczania. W pierwszej kolejności realizują te działy, które uczeń jest w stanie opanować w dużej mierze samodzielnie.

2. Dyrektor monitoruje realizację podstawy programowej i monitoruje kontakty nauczycieli z uczniami. Dyrektor może przeprowadzać hospitacje zajęć prowadzonych online.

3. W razie potrzeby wynikającej ze zdalnego nauczania Dyrektor w porozumieniu z radą rodziców i radą pedagogiczną ustala potrzebę zmiany lub modyfikacje programu wychowawczo-profilaktycznego.

4. W razie potrzeby należy dostosować program wychowawczo-profilaktyczny do specyfiki szkoły, zaistniałych problemów występujących podczas zdalnego nauczania.

 

Konsultacje z nauczycielami

Każdy uczeń lub rodzic ma zapewnioną możliwość konsultacji z nauczycielem prowadzącym zajęcia za pośrednictwem dziennika elektronicznego. Poprzez dziennik rodzic może umówić się z nauczycielem na rozmowę telefoniczną, a w razie potrzeby na indywidualne spotkanie.

 

Rola rodziców w nauczaniu zdalnym

1. Rodzice /opiekunowie prawni powinni zachęcać dzieci do samodzielnej pracy.

2. Rodzice są odpowiedzialni za bezpieczeństwo dzieci podczas lekcji online. Nauczyciel nie sprawuje podczas zajęć online funkcji opiekuńczej.

3. Rodzice są zobowiązani do zapoznania się z zasadami trybu pracy szkoły w okresie czasowego ograniczenia jej funkcjonowania i z zasadami organizacji nauczania zdalnego.

4. Rodzice /opiekunowie prawni mają obowiązek być w kontakcie z wychowawcą i nauczycielami, udostępnić swój numer telefonu, adres e-mailowy, korzystać regularnie z dziennika elektronicznego, sprawdzać stronę internetową szkoły, zapoznawać się na bieżąco z zamieszczonymi informacjami.

5. Ochrona uczniów przed zagrożeniami w Internecie jest obowiązkiem rodziców/opiekunów prawnych. Należy zachować w tym względzie szczególną czujność.

6. W przypadku, kiedy choroba ucznia uniemożliwia mu naukę zdalną, rodzice informują o tym fakcie wychowawcę klasy, a ten nauczycieli. Po skończonej chorobie uczeń uczestniczy w zajęciach i w miarę możliwości realizuje zaległy materiał.

 

 

 

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Telefon Zaufania

Laboratoria Przyszłości

Uzależnienia

Grypa